Toast info

Lorem ipsum dolor sit amet toast link

Toast success

Lorem ipsum dolor sit amet toast link

Kako se rešiti miševa u kući/stanu ili dvorištu?

Kako se rešiti miševa u kući/stanu ili dvorištu?

Miševi

Spadaju u najplodniju vrstu sisara na planeti, u zavisnosti od vrste dužina tela im varira između 7,5–10 cm, dok im je težina obično između 15-45 g. Imaju kratku dlaku crne, sive ili svetlo braon boje i svetao stomak. Miševi su snalažljive i inteligentne životinje sa izuzetno razvijenem čulima od kojih im je najslabije čulo vida. Takođe brzo se reprodukuju, gde u idealnim uslovima ženka na svet može doneti do 10 mladunaca u leglu i može se razmožavati tokom cele godine. 

Postoji mnogo vrsta miševa od kojih su domaći miš, poljski miššumski miš, sivi miš i mali crni miš najčešći na našim prostorima. Domaćeg miša i malog crnog miša je moguće sresti u ljudskim naseljima, u kućama, podrumima ili skladištima gde traže hranu i sklonište posebno tokom zime. Poljskih miševa i sivih miševa najviše ima na otvorenim područijima poput polja i livada, dok šumski miševi preferiraju šumovita okruženja gde im sklonište predstavlja drveće i grmlje. Mnogi miševi se takođe javljaju u blizini vode, kao što su reke i jezera. 


 

Kako reagovati kad vidite miša u kući/stanu ili dvorištu?

 

- bez panike, miš je samo u potrazi za hranom ili skloništem;

- uklonite sve ostatke hrane ili smeća koje mogu privući miša;

- smeće iz dvorišta držite u kantama od čvrstih materijala;

- drva za ogrev mogu miševima biti sklonište, probajte da ih podignete na neku visinu;

- obratite pažnju na rupe u zemlji, vodovodne, kanalizacione ili toplotne cevi, otvore za dimnjake koji mogu miševima koristiti kao put do Vašeg doma, pokušajte da zatvorite otvore čvrstim materijalima koje miševi ne mogu da izgrizu;

- ukoliko je miš ipak uspeo da uđe unutra, pokušajte da ga zatvorite u jednu prostoriju kako ne bi dospeo u ostale delove kuće/stana;

 

 

Miševi retko ulaze u kuću/stan sami, vode i porodicu koja se krije u skloništu, dok jedan od njih traži hranu za sve. Zbog toga je bitno reagovati na vreme, pronaći im skloništa i ukloniti ih odatle kako ne bi napravili veću štetu. Za hvatanje miša možete iskoristiti različite klopke za miševe kao što su mišolovke, lepak za miševe, deratizacione kutije ili postaviti mamce za miševe (rodenticidi - imaju efekta nakon nekoliko dana). Kako bi hvatanje bilo efikasno, zamke i mamci se moraju postaviti na pravilan način.