Toast info

Lorem ipsum dolor sit amet toast link

Toast success

Lorem ipsum dolor sit amet toast link

Suzbijanje komaraca

Suzbijanje komaraca

Komarci se ne mogu potpuno uništiti, već samo „držati pod kontrolom”. Prvo neophodno je odrediti njihova staništa, a zatim izvršiti suzbijanje komaraca adulticidno i larvicidno.


 

Adulticidni tretman (suzbijanje odraslih formi komaraca) vrši se sa zemlje hladnim ULV zamagljivanjem ili termalnim zadimljavanjem i iz vazduha. 

Hladno zamagljivanje suzbijanja komaraca se radi u gradu, koristi se biocidni preparat Aqua K-Othrine na bazi deltametrina u smeši sa vodom. Deltametrin je kontaktni i digestivni biocid, a uređaji stvaraju ULV čestice manje od 30㎛.

 

yt5s.com-Promo-Video-Ekosan-zaprašivanje-komaraca-(1080p60).mp4[2021-09-30-10-05-26.542].jpg

Termalno zadimljavanje suzbijanja komaraca se radi u parkovima, šumama ili na priobalju reka, koristi se biocidni preparat ICON 2.5 EC na bazi lambda cihalotrina u smeši sa mineralnim uljem, biodizelom i sl.

 

yt5s.com-Promo-Video-Ekosan-zaprašivanje-komaraca-(1080p60).mp4[2021-09-30-10-07-53.446].jpg

 

Prednosti suzbijanja komaraca sa zemlje su manji utrošak biocida, preciznije izvođenje kao i mogućnost kasnijeg kretanja izvođenja tretmana zbog velikih vrućina tokom leta. Mana tretmana sa zemlje je slabiji efekat na nepristupačnim terenima.

 

Iz vazduha se koristi biocidni preparat Neopirox Lambda 2.0 ULV na bazi lambda cihalotrina u smeši sa biodizelom. Lambda cihalotrin je piretroid, kontaktni i digestivni biocid koji remeti protok natrijumovih jona kroz nervne membrane. 

 

yt5s.com-Promo-Video-Ekosan-zaprašivanje-komaraca-(1080p60).mp4[2021-09-30-10-08-53.046].jpg

 

Prednost suzbijanja komaraca iz vazduha je u većoj pokrivenosti teritorije naročto u nepristupačnim delovima. Mana je što avioni moraju da slete u sumrak što smanjuje efekte tretmana kada su visoke temperature.

 

Kako bi rezultati suzbijanja bili što bolji potrebno je da vetar bude manji od 3 m/s, temperatura manja od 30°C i 18h lepog vremena.

 

Koraci nakon dobijanja naloga za početak rada suzbijanja komaraca

 

  • Pre izvođenja tretmana vrši se monitoring brojnosti komaraca;
  • Prati se vremeska prognoza na osnovu čega se određuje termin izvođenja tretmana;
  • Nakon zakazanog termina vrši se najava medijima i pčelarima minimum 48h ranije;
  • Vrši se tehničko operativna priprema - planiranje (određivanje mesta poletanja, početak akcije, obezbeđivanje uređaja, količine preparata, broja izvršioca tretmana,planovi mapa i zadaci;
  • Celokupna akcija i sa zemlje i iz vazduha prati se GPS uređajima koji se dostavljaju kao prilog pri pravljenju izveštaja.

 

Monitoring broja komaraca se vrši pre i posle tretmana. Koriste se klopke sa CO2 ili feromonima. Kritične vrednosti su:

- Za Aedes 20 jedinki/klopka/noć

- Za Culex 150 jedinki/klopka/noć

 

Neophodne mere zaštite pri radu su zaštitna oprema, kombinezoni, rukavice, maske, zaštitne naočare i  pridržavanje svih pravila ponašanja u rukovanju sa biocidima.

 

Larvicidni tretman (suzbijanje larvi komaraca) na mikrožarištima vrši se pomoću pakovanih vodorastvorljivih kesica koje se ubacuju u septičke jame, barice, jezerca, burad ili kante sa vodom bogate organskom materijom. Ovaj tretman je važan za područja gde suzbijanje komaraca nije moguće izvršiti redovnim adulticidnim tretmanima.

 

 

Edukacija stanovništva

 

Pravilna edukacija stanovništva je bitan faktor u borbi protiv komaraca, jer ponašanje ljudi može doprineti smanjenju brojnosti i larvi i odraslih formi komaraca. 

Preporuka vezana za odrasle forme komaraca je izbegavanje boravka u prirodi u vreme njihove najveće aktivnosti (uveče i ujutru) i korišćenje zaštitnih sredstava (stavljanje mreža na prozore i korišćenje repelenata koji svojim mirisom odbijaju približavanje komaraca a samim tim i ubode).

Kod formi larve komaraca poželjno je isušivanje na svim lokacijama na kojima se voda zadržava, posebno u okolini individualnih domaćinstava (dvorišta). Važno je i redovno pražnjenje viška vode iz posuda sa cvećem, posuda za hranu i vodu kućnih ljubimaca, ukrasnih bazena i sl.

 

 

Suzbijanje kućnih formi komaraca

 

Sa dolaskom hladnog vremena, stvaraju se nepovoljni uslovi za opstanak komaraca u spoljašnjim prirodnim uslovima zbog čega oni traže mesta gde mogu da prezime. Komarci prezimljavaju na različite načine, a jedan od njih je u stadijmu adulta tj. kao kućni komarac. Najpovoljnija mesta za prezimljavanje su u podrumima, kotlarnicama, podstanicama, tehničkim etažama, garažama, kućicama lifta tj. gde god je temperatura dovoljno visoka za njihovo preživljavanje (oko 7°C i više). 

Preko zime preživljavaju oplođene ženke koje se skrivaju na ovakvim mestima i koje na proleće kada se u spoljnoj sredini poveća temperatura daju novu generaciju komaraca. Ukoliko komarci nađu toplije prostorije sa vodom mogu se i tokom cele zime razmnožavati, zbog toga je potrebno je izvršiti i adulticidni i larvicidni tretman.

Najznačajniji rod komaraca koji preživljava u vidu kućnih formi komaraca pripada rodu Culex. Za komarce ovog roda je karakteristično da ne lete daleko od svog izvorišta, zato se teže suzbijaju redovnim adulticidnim tretmanima, a najvažnija je činjenica da su potencijalni prenosioci bolesti: japanskog encefalitisa, limfatičnog meningitisa, groznice Zapadnog Nila, San-Lui groznice, tularemije, bruceloze i drugih.

Zbog svega navedenog neophodno je u hladnom periodu izvršiti suzbijanje kućnih formi komaraca u zatvorenim prostorima a uslugu možete zakazati ovde