Lorem ipsum dolor sit amet toast link
Lorem ipsum dolor sit amet
Lorem ipsum dolor sit amet toast link
Lorem ipsum dolor sit amet toast link
Komarci pripadaju familiji Culicidae, postoji preko 4.500 vrsta komaraca na planeti, dok se na našim prostorima može naći oko 30 vrsti. Pored toga što su iritantni, komarci predstavljaju prenosnike zaraznih bolesti kao npr. virusa Zapadnog Nila, Malarije, Denga virusa, Tularemije i mnogih drugih.
Komarci su najaktivniji u prolećnom i letnjem periodu, međutim njihovo prisustvo je moguće tokom cele godine slabijeg intenziteta. Sa dolaskom hladnog vremena, stvaraju se nepovoljni uslovi za opstanak komaraca u spoljašnjim prirodnim uslovima zbog čega oni traže mesta gde mogu da prezime. Uspešno prezimljavaju u podrumima, kotlarnicama, podstanicama, tehničkim etažama, garažama, kućicama lifta tj. gde god je temperatura dovoljno visoka za njihovo preživljavanje (oko 7°C).
Preko zime preživljavaju pre svega oplođene ženke koje se skrivaju na ovakvim mestima i koje na proleće kada se u spoljnoj sredini poveća temperatura daju novu generaciju komaraca. Ukoliko komarci nađu toplije prostorije sa vodom mogu da se i tokom cele zime razmnožavaju.
Zbog svega navedenog neophodno je i u hladnom periodu izvršiti suzbijanje kućnih formi komaraca u zatvorenim prostorima: podrumskim prostorijama, ulazima, kotlarnicama-podstanicama višespratnih stambenih objekata. Tretman se vrši ručnim i električnim prskalicama, registrovanim preparatima koji su bezbedni za ljude i domaće životinje.
Komarci (Culicidae) su insekti od kojih je 4.500 vrsta pronađeno na zemlji, od kojih 34 vrste u Srbiji i 22 vrste u Beogradu. Najzastupljeniji rodovi na našem podneblju su: Anopheles, Culex i Aedes.
- Anopheles - imaju kosi položaj tela u odnosu na podlogu, prenose Malariju i mogu bez krvi da polože jaja;
- Culex - telo je paralelno sa podlogom, borave u prljavim vodama bogatim organskim materijama, kanalima, barama kao i u stanovima, podrumima i podstanicama;
- Aedes - telo je paralelno sa podlogom, borave po kanalima, barama i u blizini reka.
Tokom svog životnog ciklusa komarci prolaze kroz četiri razvojna stadijuma a to su jaje, larva, lutka i odrasli (adult).
Razvoj komaraca počinje kada ženka položi jaja. Za prelazak u stadijum larve potrebna je voda, zato se jaja uvek polažu u neposrednoj blizini vode. Jaja su izdržljiva i otporna na loše vremenske uslove, a suzbijanje u ovoj fazi je nemoguće. U razvoju larvi postoje 4 stadijuma razvoja, od kojih su drugi i treći najpogodniji za suzbijanje, jer se u prvom i četvrtom stadijumu larve najmanje hrane. Kreću se u vodi gde se hrane različitim mikroorganizmima i bakterijama. Kada dostignu određenu veličinu larve prelaze u sledeći stadijum razvoja lutku. U ovom stadijumu komarac je u mirnoj fazi, ne hrani se i u zavisnosti od vrste u roku od nekoliko dana ili nedelja izlazi iz lutke i prelazi u poslednji stadijum odraslog tj. adulta.
Mužjaci komaraca služe samo za oplodnju, ne hrane se krvlju već nektarom. Formiraju rojeve komaraca u kojima lete i čekaju da budu odabrani od strane ženki komaraca. U proseku mužjak komarca živi oko 6 dana dok ženke mogu živeti oko 40 dana. Ženke konzumiraju krv koja im je neophodna za polaganje jaja, a u proseku mogu da izlegnu 400 jajašca. Tokom svog života mogu da izlegnu 4 generacije jaja.